Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W tym roku grudniowe święto wolontariuszy wyglądało inaczej. Nie mogliśmy spotkać się w szkole na żywo, jednak w poniedziałek 7 grudnia odbyło się spotkanie online dla wszystkich członków Szkolnego Koła Wolontariatu. Podczas spotkania koordynatorki złożyły najserdeczniejsze życzenia uczniom-wolontariuszom :) Nagrodą dla wszystkich było zorganizowane wcześniej, ciekawe szkolenie dotyczące wolontariatu na rzecz zwierząt w schronisku.

Podczas spotkania online omówiliśmy plany na najbliższe działania i akcje wolontariackie. Mamy nadzieję, że uda je się zrealizować!

Aktualnie trwają zbiórki świąteczne, w planach są także działania na rzecz zwierząt

Życzymy wszystkim wolontariuszom wielu pomysłów do działania oraz motywacji by je zrealizować. Pamiętajmy, że dobro wraca :)

Koordynatorki SKW

Szkolenie online dla wolontariuszy: wolontariat na rzecz zwierząt w schronisku

W piątek 27 listopada 2020 roku odbyło się szkolenie online dla ucznów klas 7 i 8, którzy są członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu. Tematyka była odpowiedzią na zainteresowanie wolontariuszy akcjami na rzecz schornisk. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach (w ramach projektu Korpus Solidarności) udało się zaprosić Pana Dominika Kowola- wieloletniego wolontariusza Fundacji Przystanek Schronisko, która działa na terenie Katowic.

Młodzież podczas spotkania dowiedziała się wiele praktycznych informacji o wolontariacie w schronisku- jakie trzeba mieć predyspozycje, jak wygądają zadania do wykonania, jaka jest specyfika pracy i korzyści z niej. Jako że działania bezpośrednie w schronisku możliwe są dla osób pełnoletnich, prowadzący opowiedział co uczniowie już na ten moment mogą zrobić, aby pomóc zwierzakom. Zaproponował kilka form pomocy w formie online, a także przekazał wskazówki jak zorganizowac zbiórkę szkolną na rzecz piesków w schronisku.

Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje szkolną akcją na rzecz wybranego schroniska, a może także zachęciło uczniów do tego, aby w przyszłości zaangażować się w taką formę wolontariatu jak Pan Dominik.

Początek grudnia pod szyldem: Wolontariat

(rok szkolny 2019/2020)

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się szereg aktywności związanej z tą tematyką.

We wtorek 3 grudnia 2019 roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu z klas siódmych mieli okazję uczestniczyć w debacie „Wolontariat. Od doświadczenia do zatrudnienia?”, która była organizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu przy współpracy z Urzędem Miasta w Mikołowie.

Celem debaty było pokazanie czym jest wolontariat i jak świadomie młodzi ludzie mogą wykorzystać doświadczenia zebranie podczas działań, aby wzmocnić w przyszłości swoją pozycje zawodową. Jedną z prelegentek debaty była Joanna Zajusz- szkolny doradca zawodowy i jednocześnie przedstawicielka organizatorów.

Debata odbyła się w Mikołowie i uczestniczyli w niej uczniowie z naszej szkoły oraz szkół z miasta będącego gospodarzem wydarzenia. W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których projektowali akcje wolontariackie możliwe do zorganizowania w szkole.

Dzień Wolontariusza w naszej szkole świętowaliśmy poprzez zaprezentowanie przez wolontariuszki z klasy 7a przedstawienia „Trzy świnki” dla młodszych uczniów z klas 1-3. Wszyscy członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu w tym dniu nosili z dumą plakietki z napisem „Jestem wolontariuszem. Chętnie pomogę”.